E-mail:
Heslo:
Nová registrace.
 

Do kalhot!

Čekali byste v módě nesoucí název v ženském rodě kalhoty? Kde je asi mají tyto panenky a princezny schované? Pod sukní spolu s bloomers? Možná jste to nečekali, ale lolita móda má i svou kalhotovou verzi. Je to přece logické! Ke každé princezně i panence patří její vyvolený nebo vyvolená.
 
Kalhoty už pro nás dávno nejsou znakem mužnosti. Na ulici potkáte více žen v kalhotách než v sukních. Kalhotová revoluce započala na začátku 20. století, kdy se ženy začaly více věnovat zálibám dosud označovaným za mužské. Jednalo se především o jízdu na bicyklu, lyžování, řízení automobilu apod. První ženskou nositelkou kalhot však byla švédská královna Kristýna v roce 1654, jež si je zvolila kvůli pohodlnosti pro dlouhou cestu do Říma.
Do 20. let se na ženy v kalhotách dívala společnost jako na duševně choré sufražetky bojující o stejná práva a rovnost pomocí mužského kusu oblečení. Slavnými propagátorkami kalhotového stylu se ve 20.-30. letech staly ikony Marlene Dietrich a Coco Chanel.
Válka přinesla nedostatek, a tak se ženy oblékaly do nenošeného textilu, který jim zbyl doma po mužích bojujících za svou vlast. Od 60. let nosí ženy kalhoty zcela běžně.

Styl v kombinaci s kalhotami se v lolita módě nazývá Ouji. Na západ od Japonska se Ouji dělí na Ouji a Kodona. Ačkoli se jedná o tzv. chlapecké styly, nenosí je bezpodmínečně jen muži.

Ouji (výslovnost: "ódži")
Ouji představuje prince. Slovo se skládá z „ou“ = král a „ji“ = dítě. To znamená, že princ není statný a vyspělý, ale je teprve dospívajícím chlapcem, který by si měl na znamení své dospělosti najít svou princeznu (jeho královští rodiče očekávají, že se jí stane nejlépe Hime Lolita – princeznovská verze Lolity). Tento styl je ze všech tří nejhonosnější. Nejčastěji se vyskytuje ve verzích gothic a pirate, které jsou často bohatě zdobené a do detailů propracované.

Kodona
Kodona je mladší verze Ouji. Název vymyslel, nebo spíše pokroutil zpěvák skupiny Plastic Tree spojením slov „kodomo“ = dítě a „otona“ = dospělý. Kodona je puberťák, který není ani dospělý ani dítě, ačkoli jeho myšlenky jsou stále ještě dětinské. Oděv a doplňky stylizuje podobně jako princ, ale odráží se v nich hravost a praktičnost z dob dětství. Do stylizace zapojuje i prvky pohádkových postav jako jsou bílý králík nebo Kloboučník z Alenky v říši divů. Ženským protějškem Kodony je Lolita.

Aristocrat
V komunitě Lolit se můžete potkat i s Aristokraty (šlechtou), kteří nosí více autentické oděvy z doby 19. století. S ohledem na toto století se často stává, že je přesně určeno, co si oblékají šlechtičny a šlechtici, tedy sukně a kalhoty.

Dandy
K aristokratické společnosti patří i Dandy (výslovnost: „dendi“), který se často nesprávně řadí do Ouji stylu.
Dandy je elegantní, galantní a dospělý muž, oděvem vycházející z počátku 19. století z Anglie. V jeho žilách nekoluje modrá krev, pochází ze střední třídy, snaží se vypadat jako světák a do aristo společnosti chce zapadnout hlavně oblečením. Jeho myšlenky se však ubírají jinými směry.
Dandy
Kodona - Alenka v Říši Divů
2