E-mail:
Heslo:
Nová registrace.
 

Zámek filmových princů a princezen

Taky se rádi díváte na pohádky? Obdobím sledování pohádek jsou dozajista Vánoce. Všechny TV programy nás zásobí starými i novými pohádkami a předhánějí se ve sledovanosti. Očima hltáme krásné kostýmy královských párů, princů, princezen a dvořanů. Neméně krásná jsou i místa, kde se pohádky natáčejí.
 
Ačkoli jste zámek Ploskovice nikdy nenavštívili, jistě ho znáte minimálně z televizních obrazovek. Ploskovice byly domovem prince Velena a jeho sester z pohádky Princ a Večernice. Jindy filmaři zámek "potopili" a vytvořili tak sídlo zlé Jezerní královny, která unášela okolní princezny. Po nocích je nutila tančit, a za dne je kouzlem proměňovala v labutě. Jedna z novějších pohádek, která se zde točila, je i Čertova nevěsta od režiséra Zdeňka Trošky. Všechny tyto pohádky rovněž krásně zachycují interiéry Ploskovic. Co nezachycují, je historie, protože ta nebyla vždy tak reprezentativní jako vzhled zámku.

Počátky Ploskovic se datují k 11. století. Původně byly ve vlastnictví šlechticů Hroznatových, kteří je ale věnovali řádu Johanitů, známým též jako Řád maltézských rytířů. Ti zanechali tvrz v dobách husitských válek na pospas, a tak padla do rukou loupeživého rytíře Ješka. Po něm ji získal zástavou husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. Johanité sice Ploskovice vykoupili nazpět, ale po čase je začali sami zastavovat. Jedním z majitelů větší zástavy byl i Adam Ploskovský z Drahonic, který se choval ke svým poddaným tak krutě, že došlo k lidovému povstání. Občané si tvrz vydobyli a na místo Ploskovského dosadili svého ochránce Dalibora z Kozojed. Feudální systém ale nebyl systémem svobodným. Hejtmani usilující o to, aby lid zůstal v poddanství, Dalibora zajali a popravili mečem.

V 16. století byla tvrz přestavěna na renesanční zámek, jehož majitelé se v průběhu let často střídali. Ani poddaní neměli klid. V letech 1680-1685 bylo několik z nich zatčeno a popraveno během dalšího povstání. Na počátku 18. století byl postaven nový zámek s terasami, ozdobnými zahradami, grottami, sochami, vodotrysky a krytými chodbami. Po smrti tehdejší majitelky došlo opět k lidovému povstání proti vykořisťující šlechtě, které bylo tak velké, že muselo být potlačeno vojskem.

Roku 1816 byl původní zchátralý zámek zbořen. O 30 let později se vlastníkem nového zámku stal Ferdinand I. Habsburský a až do 1. světové války to vypadalo, že se zámku začíná blýskat na lepší časy. Zámek byl o jedno patro zvýšen a rozšířil se o arkádovou galerii. Známí malíři a sochaři na něm zanechali svou stopu. Po prvorepublikové konfiskaci císařského majetku sloužila jedna z částí budouvy jako škola, dokud ji v průběhu 2. světové války neobsadila nacistická vojska, která vydrancovala vše, co zde zbylo. Od roku 1952 je zámek Ploskovice v majetku státu. Ten se podílí na jeho úpravách za finančního přispění veřejnosti, jíž je zámek přístupný od 60. let.

Vstupné:
Základní – 90 Kč
Snížené – 60 Kč
Grotty – 20 Kč


Cesta vlakem:
*Praha – Lovosice – Ploskovice a zpět … 272 Kč
*Ústí n. Labem – Lovosice – Ploskovice a zpět … 114 Kč
Zámek Ploskovice
Jezerní královna - interiér
Princ a Večernice
3