E-mail:
Heslo:
Nová registrace.
 

Barvení čajem

Představte si tu situaci: váš nápad na outfit je úžasný! A ta halenka/šaty/sukně/pumps/tkaničky/látka – doplňte, co jste našli, ještě lepší! Ale… bílá se vám prostě nehodí, potřebovali byste jinou, spíše béžovou. Ovšem výrobce se rozhodl, že ta barva pro něj neexistuje. No, koneckonců proč si ten požadovaný odstín nevyrobíte sami, že ano? Není to ani žádná vysoká alchymie.
 
Dámy a pánové, představuji vám barvení čajem! 100% přírodní, nebude vás stát ledvinu ani prvorozeného syna a dokonce zanechá vaši kuchyni (vcelku) čistou!

Co je k tomu potřeba?

Čaj, samozřejmě. Nejlepší jsou sáčky a (pro vaši peněženku příjemná zpráva) stačí ty nejlevnější, které v obchodě najdete. Podle barvy si vyberte druh – pokud vám jde o hnědý/béžový odstín, volte čaj černý. Ještě můžete vyzkoušet různé bylinné čaje, třeba ibišek nebo mátu, barva je světlá a spíše do zelena, ale občas se hodí přesně takový odstín. Fantazii se opravdu meze nekladou.
Hrnec – velikost volte přiměřenou.
Vodu.
Látku. Zde se trochu zastavím. čajem se nejlépe barví přírodní vlákna, žádná umělina. Bavlna je prvotní volbou, takže při výběru materiálu hleďte především na obsah bavlny – čím větší je její procento, tím lépe vám čaj chytí. Osobně jsem zkoušela barvit i takové libůstky jako je satén nebo polyesterový šifon – satén se ještě dokázal zabarvit, a co se týče jakýchkoli polyesterových látek – zde bych řekla, že pokud máte hodně agresivní čaj a vaše obětina je dostatečná, tak možná – MOŽNÁ – chytne. Co se týče barvy látky – nemusíte se omezovat jen na bílou, světlé barvičky, vzory, v podstatě cokoli, čemu chcete dodat určitý starodávný nádech. Koneckonců nemusíte barvit jen látku, stejný postup platí i pro bavlněnou krajku, provázky apod. Jen upozorňuji, pokud barvíte již ušitý kus oblečení – nitě vám nemusí chytnout (hlavně pokud jsou z polyesteru, jako asi 99 % prodávaných nití), tak abyste s tím počítali.

Takže, teď už můžeme barvit.

1. Nejprve namočte látku do vlažné vody, jakmile nadejde čas barvení, pořádně ji vyždímejte. Když je tkanina předem namočená, přijímá barvivo lépe a nehrozí, že vám ve finále vznikne nežádoucí batikovaný vzor.
2. Dále nalijte do hrnce vodu a přiveďte ji k varu. Co se týče odpovědi na otázku „Kolik vody?“, zde funguje jednoduchá matematika. Na jeden metr látky standardní šířky (150 cm) dávám okometricky něco okolo litru a půl – ale to se jedná o lehkou bavlnu. Takže čím vyšší gramáž látka má, tím více vody budete potřebovat. Pamatujte, vždy můžete vodu doplnit.
3. Jakmile se voda vaří, je čas přidat čaj. Nejčastěji používám 8 sáčků na jeden litr a barvu látky upravuji časem, který setrvá v lázni. Pokud ale už předem víte, že chcete spíše světlejší odstín, klidně dejte jen 4–6 sáčků. Když to ale chcete pořádně roztočit, 10–12 sáčků je taky možnost. Tady ovšem varuji před možností batiky. Tahle část přímo volá po mnoha experimentech! Někdo sáčky vyndává po dvou minutách, někdo je nechává ve vodě. Já osobně je nechávám louhovat tak 5–15 minut, ukazatelem je odstín vody v hrnci.
4. Teď přidáme vyždímanou látku, vypneme sporák a pravidelně látku mícháme. Nastavte oko, teď přišla ta nejdůležitější část – vychytat správný okamžik vyjmutí látky z hrnce. Pamatujte – barva mokré tkaniny je vždy tmavší, než jaká bude, až uschne. A to třeba až o tři/čtyři odstíny. Vždy můžete kousek látky (třeba růžek) vyndat, vytasit fén, vysušit a uvidíte, jak by vaše látka vypadala, kdybyste ji teď vyndali.
5. Teď už to máte v podstatě celé za sebou, gratulace! Látku stačí jen několikrát oprat ve studené vodě, dokud není zcela zbavena přebytečného čaje a pak nechat sušit.
Na závěr mám radu, jak uchovat výsledný odstín po delší dobu. Vytaste ocet a vlažnou vodu, namíchejte přibližně 10% roztok a látku v něm pořádně vymáchejte. Barva se zneutralizuje a bude držet lépe.
Různý počet sáčků na litr, doba louhování byla 15 minut. a) 4 sáčky, b) 8 sáčků, c) 12 sáčků.
Čistá bílá bavlna obarvená v různě koncentrovaných čajích po různou dobu.
Čísla označují počet sáčků na litr (1) 4, 2) 8, 3) 12). Písmena označují dobu setrvání v lázni, a) 15 min, b) 30 min, c) 45 min, d) 60 min.
Ukázka barvení 100% polyesterové látky, doba setrvání v 8-sáčkovém čaji byla cca 10 hodin.
Časem vám látka vybledne, ale klidně ji můžete „načajovat“ znovu, a to dokonce několikrát. Důležité ale je uvědomit si jednu věc – čaj je slabá kyselina, takže každým novým barvením látku oslabujete a třeba po desátém barvení může být kousek oblečení z vaší látky již natolik „unaven“, že se začne trhat. Všeho s mírou!

Barvení zdar!
20