E-mail:
Heslo:
Nová registrace.
 

Prach času

Milujete ten pocit, když si koupíte novou knihu, otevřete ji a ucítíte její vůni? Co vlastně cítíte? Představuje pro Vás tato kniha pouze novou věc, či nabydete tím přičichnutím dojmu, že příběh začíná právě v tuto chvíli? Často však tento příběh existuje již po celá léta a staletí. S novou knihou vstupujete oba do literárního neznáma. Zkuste místo toho někdy navštívit antikvariát, kde na Vás dýchne atmosféra starých časů a kniha, kterou budete držet v ruce a cítit její vůni, bude mít kromě dějové linie i svůj vlastní příběh.
 
Příběh prodeje a vyměňování přečtených knih započal už kdysi dávno. Dříve byly knihy nejen tištěné, ale hlavně ručně psané. Možná i my máme doma nějakou ručně psanou, říkáme jí teď ale „deník“. Počátky vzniku antikvariátů pak můžeme zařadit na přelom 19. a 20. století. V této době se oddělil prodej knih používaných od nových. Také se Vám líbí, jak je každý antikvariát jiný? Odráží vliv majitele a jeho osobnost. To, jak se o něj stará a na co se zaměřuje. Vždy to tak ale nebylo. V době socialismu patřily všechny antikvariáty pod jeden velký národní podnik Kniha. V této době probíhala jeho prostřednictvím i likvidace knih, kterou známe již z roku 1933, kdy byly knihy páleny nacisty. "Svobodu" dostaly staré knihy společně s námi v roce 1989.

Antikvariáty nejsou ale jen knihy! Můžeme v nich najít časopisy, hudebniny, plakáty, mapy, fotografie nebo ex libris.

Podle mě je městem antikvariátů Olomouc. Možná to tak působí proto, že jde o malebné město s řadou postranních uliček, kde tyto malé obchůdky můžete vcelku snadno najít a všechny mají to své kouzlo.

Krásný antikvariát je také 1. podzemní antikvariát v Praze. V Ostravě zase doporučuji zajít se podívat do Antikvariátu Fiducia, který patří pod stejnojmennou uměleckou galerii. Můžete v něm najít opravdové skvosty.

Toužíte po starých knihách, ale nechcete za ně platit? Vyměňte je! Veřejné knihovničky se staly boomem, který oblétl před pár lety Českou republiku. Často je spravují právě knihovny a umisťují do nich své vyřazené knihy. V Brně jsou to například literární lavičky Mahenka a Jiřinka pod záštitou Knihovny Jiřího Mahena. Při čekání na vlak na hlavním nádraží v Ostravě zase narazíte na veřejnou knihovničku Knihovny města Ostravy. V roce 2013 vznikl i projekt Knihobudka, aneb měníme staré telefonní budky na veřejné knihovničky. Kde je hledat? Podívejte se zde: knihobudka.cz

Pokud se nechcete nikam trmácet, zvolte nákup z antikvariátu přes internet. Web muj-antikvariat.cz sdružuje řadu online českých antikvariátů, stačí jen zadat hledané slovo, najít a objednat.

Máte rádi překvapení a umíte dobře anglicky? Zkuste si objednat některý ze subscription boxů. Knižní balíčky s překvapením ostatně známe i u nás. Mezi nejznámější patří Knihobit, který zasílá své balíčky každý měsíc. Jde však pouze o nové knihy. Prudence and the Crow (prudenceandthecrow.com) nabízejí vintage knihy různých žánrů a posílají je i k nám.

Před časem jsem četla na internetu článek, že antikvariátům brzy odzvoní. Doufám, že se autor mýlí. Jinak by přece nemohlo existovat tolik možností a tolik zapálených dobrodruhů, kteří se vydávají za poznáním staronových jedinečných příběhů.
1. podzemní antikvariát - Praha
Antikvariát Olomouc
Knihovnička - lavička Brno
Knihobudka
Prudence and the Crow
19