E-mail:
Heslo:
Nová registrace.
 


Secret Santa

V různých zemích u různých národností rozdávají dětem o Vánocích dárky pod stromeček, do punčochy či jinam různí lidé. Staří, mladí, děti nebo skřítci. U nás nosí dárky dětem Ježíšek. Českým lolitám pak nosí dárky jejich Vánoční víly. Kam sahá historie Víl, kde vznikla a kdo rozdává dárky lolitám po celém světě?
 
Secret Santa je celosvětovým ekvivalentem naší Vánoční víly. Převzali jsme od něj princip, kdy se každý stává tajným Santou pro svou vybranou lolitu, která potom obdaruje zase někoho dalšího. Pravidlo je obdarovat a neprozradit se. Tradici Secret Santa lze v lolita komunitě vysledovat od roku 2005. Padla o ní zmínka na EGL v článku 101 Lolita lifestyle nápadů. Podle ní existuje v komunitě tato tradice již delší dobu. Kde se tedy zrodil nápad na tuto vánoční hru?

Původně jde o legendu, na jejíž původ si uplatňuje nárok hned několik národů. Prvním Tajným Santou byl Larry Dean Stewart, který založil společnost Tajných Santů. Ti pak po dobu dvaceti šesti let rozdávali náhodným lidem stodolarové bankovky. Secret Santa pravděpodobně čerpá z tradice Bílého Slona ‒ společenské hry, která vznikla na základě legendy o králi Siamu, který obdarovával dvořany, kteří jej neměli rádi, vzácnými bílými slony. Uživit takového slona jim činilo velké problémy a často je tak péče o něj dovedla až ke krachu. Pojem "bílý slon" tedy odkazuje na nečekaný (neužitečný) dárek, kterého je obtížné se zbavit. Další variantou je tzv. Yankee swap fungující na podobném principu. Název této hry je odvozen od výměny vězňů, která probíhala v době občanské války v USA. Tyto variace stále existují a na rozdíl od Bílého slona se při Yankee swapu vyměňují užitečnější dárky. Mezi další variace pak patří: Dirty Santa, Cobweb Party, Chinese Auction a další.

Jak je zmíněno výše, v Česku a na Slovensku rozdávají lolitám dárky Vánoční víly. Český ekvivalent Tajného Santy vymyslela v roce 2008 Hanako-chan a uveřejnila jej na svém blogu lolisraz.blog.cz. Hra se organizovala přes Lolita centrálu a následně od roku 2009 skrze blog vanocni-vila.blog.cz. V roce 2013 založila ex-lolita Cherri (aktuálně cosplayerka GrumpyCait) Vánoční vílu i na facebooku. Stránka stále existuje na adrese: facebook.com/VanocniVila. Kvůli loňskému špatnému hospodaření nové správkyně této stránky vznikla letos 2. Vánoční víla orientována na naši komunitu viz facebook.com/Vánoční-lolita-víla-2016.

Vzhledem k tomu, že původní facebooková stránka opět změnila správkyni, můžete si letos vybrat, do které Víly se zaregistrujete. Samozřejmě můžete zkusit obě a, jak říká správkyně Vánoční lolita víly, DĚLAT RADOST více lidem. :)
1. Vánoční víla z roku 2008
1. Vánoční víla z Facebooku
Nováček: Vánoční lolita víla 2016 na Facebooku
Nápady pro Vánoční vílu
21