E-mail:
Heslo:
Nová registrace.
 

Květná zahrada

"Vejdi hoste a uvidíš pracnou proměnu půdy, kdysi močalovité a pusté. Ve zdraví užívej neškodných rozkoší zahrady, kterou navrhl a desetiletou péčí vybudoval nemalým nákladem Tobě, sobě i potomstvu Karel hrabě z Lichtenštejnu, biskup olomoucký, 1675."
 
Město Kroměříž patří mezi naše barokní klenoty. Má malebné uličky s nádhernými domy, dechberoucí chrámy, epický zámek s rozlehlou zahradou, ve které se procházejí pávi... avšak mnozí turisté netuší, že město ukrývá ještě druhou, překrásně tajuplnou zahradu, skrytou za vysokými zdmi, jen pár minut pěšky od centra. Říká se jí Květná zahrada. A právě do ní vedou naše kroky...

Není to jen tak ledajaká zahrada - vždyť patří mezi památky UNESCO. Jako bychom vstoupili do pohádky. Bloudíme labyrintem z keřů a kocháme se vysázenými květinami všech barev. Pak spočineme na lavičce u jedné z barokních kašen a obdivujeme ladný tvar pramenů tryskajících z krásných soch. Bloudíme dál, až dojdeme k tajuplné rotundě. Co se asi skrývá uvnitř? Je to snad kaple? Ne, není. Ačkoliv je skvostně vymalována a vyzdobena. Uvnitř se skrývá obří Foucaultovo kyvadlo, jehož pohyb kreslí do písku obrazec; demonstruje zemskou rotaci. Odtud už vidíme dech-beroucí 244 metrů dlouhou kolonádu, která je zdobena 44 sochami v životní velikosti, zobrazujícími nejen antické bohy a bohyně, ale i mytologické bytosti a hrdiny z dějin starověkého Řecka a Říma. Pozdravit a prohlédnout si každou sochu zabere dost času. Samotná kolonáda je tak dlouhá, že se v ní tvoří ozvěna.

A to jsme prosím zatím neprošli ani půlku zahrady! Znovu se tedy vydáváme do labyrintu z vysokých keřů, plni zvědavosti, co nás čeká za dalším rohem. Jezírka, skleníky, další sochy a kašny… nebo třeba Jahodový kopeček.
2