E-mail:
Heslo:
Nová registrace.
 

Podivuhodné cesty Julese Verna

"Krasohled do dávných časů pro celou rodinu" aneb cesta na mořské dno a zase zpátky.
 
19. února 2015 se na prknech Laterny magiky (Nová scéna Národního divadla v Praze) poprvé představil projekt inspirovaný životem a dílem jednoho z nejznámějších spisovatelů dobrodružné literatury a průkopníka žánru sci-fi: Julese Verna. Od tohoto dne uplynulo již více než rok a zájem o představení Podivuhodné cesty Julese Verna stále neutuchá. Tato podívaná z pera režiséra Davida Drábka není koneckonců určená jen dětskému publiku, ale rozhodně nadchne každého, kdo je ochoten věřit na zázraky.

Ačkoliv je děj inscenace situován na počátek 20. století, uplatnění zde nachází především moderní technika, díky níž dochází k půvabnému propojení herectví a tance s multimediálními triky. Jeviště se tak během okamžiku stává díky užití filmové projekce a fantastických rekvizit interaktivním prostorem, kde neexistují žádné hranice.

Na počátku se nacházíme v prostředí malého filmového ateliéru (inspirovaného dobovým prototypem Thomase Alvy Edisona), kde se poněkud neurotický režisér Jean-Luc spolu se svým skromným štábem pokouší zrealizovat filmové zpracování Tajuplného ostrova. Vše probíhá relativně hladce, dokud se na scéně neobjeví samotný autor s chotí Honorine, jíž se práce mladých filmařů ani trochu nezamlouvá. Co všechno se může stát, když se do průběhu natáčení zapojí sám velký Jules Verne, na place se objeví policejní patrola vyšetřující vraždu a Honorine vzplane vášnivými city k jednomu z herců?

Navštivte Laternu magiku a dostane se Vám více než jen odpovědí na tyto otázky ;-) Osobně jsem byla z představení naprosto unešená. Byla to má první zkušenost s multimediálním divadlem a tento žánr mne zcela okouzlil. Snad to bylo právě i zvoleným tématem literatury Julese Verna, která svou poetikou a zároveň technologickým vizionářstvím skýtá ideální půdu pro tento typ performance.

Podivuhodné cesty jsou bohatou fantaskní jízdou, během níž čas utíká rychleji než obvykle a ani na okamžik Vás nenechají spočinout. Ze strohého filmového studia se postupně přesuneme na otevřené moře, ztroskotáme na opuštěném ostrově, a skrze nebezpečná zákoutí džungle se dostaneme až na legendární palubu Nautilu, s nímž prozkoumáme mořské dno. Stačí se pohodlně uvelebit v sedadle a podivuhodná cesta Julese Verna může začít...

Představení se na jeviště Laterny magiky vrací opět 2. září, vstupenky se pohybují v cenovém rozmezí 490 - 690 Kč a možno je zakoupit na webovém portálu Národního divadla.