E-mail:
Heslo:
Nová registrace.
 


Temná minulost zámku Velké Losiny

Poprvé jsem zámek ve Velkých Losinách navštívila v rámci výletu z nižšího stupně základní školy. Moc jsem o něm nevěděla, a to, co jsem se během prohlídky dozvěděla, předčilo má očekávání…
 
Státní zámek ve Velkých Losinách byl vystavěn na místě vodní tvrze až ve 2. polovině 16. století. O výstavbu se zasloužil rod Žerotínů, který vlastnil pozemky Losin od 15. století.

Renesanční zámek spolu s trojkřídlým hospodářským objektem, který uzavírá nádvoří, však sloužil ihned po svém dostavění jako jedno z nejznámějších míst v České republice k čarodějnickým procesům. Na základě inkvizitorských procesů nechvalně proslulého inkvizičního soudce H. F. Bobliga bylo ve zdejším panství upáleno „pouze“ 56 osob, další účastníci zemřeli na následky mučení a některým se podařilo uprchnout. Mezi hlavní podezřelé z čarodějnictví patřili zejména členové bohatých rodin z Šumperska.

V 18. století zahladila přestavba zámku poslední vzpomínky na temné časy. Přistavěna byla rovněž patrová kaple a před zámkem se rozprostřela francouzská zahrada. Od konce 18. století sloužil zámek jako rodové sídlo Lichtenštejnů, kteří jej obývali až do roku 1945. V mobiliáři zámku se nachází ojedinělá kolekce kožených a textilních tapet ze 17. a 18. století. Také zde můžete vidět nádherná kamna z konce 16. století a nově restaurovaná renesančně-barokní nosítka, která jsou nejstarší dochovaná svého druhu.

Prohlídka zámku je rozdělena do 2 okruhů. První je zaměřen na vysoký renesanční zámek, který dovoluje nahlédnout návštěvníkům do rodové galerie, velké jídelny s kachlovými kamny, knihovny a obdivovat tzv. aubussonské tapisérie. V druhém okruhu si mohou návštěvníci prohlédnout barokní křídlo, v němž se nachází pokoje Lichtenštejnů a zámecká galerie.

Vstupné:PlnéZlevněné
I. Renesanční zámek110,-75,-
II. Barokní část zámku80,-60,-
Doprava:
Vlaková doprava Olomouc -> Šumperk -> Velké Losiny
Vlak ze Šumperka patří jiné společnosti než ČD, není tedy možné cestovat na celodenní víkendovou jízdenku.

Zajímavosti v okolí:
Ruční papírna ve Velkých Losinách
Zámek Velké Losiny
Kaple zámku
Čarodějnické procesy
2