E-mail:
Heslo:
Nová registrace.
 

Víš co nosíš? Vintage, retro, repliku nebo secondhand?

Vintage styl se stal v poslední době velmi oblíbeným a slovo vintage je zmiňováno v mnoha módních časopisech i na blozích. O zpopularizování tohoto stylu se zasloužily především hvězdy jako Dita von Teese, ale i rockabilly hudba a electro swing, který se nyní rovněž těší velké oblibě. Vintage jsou staré kusy oblečení. Nejde však o jakýkoliv secondhandový kousek; opravdové vintage v novodobých oděvních řetězcích nenajdete. Vintage oblečení mívá vyšší kvalitu, která je v dnešních levných obchodech s konfekcí spíše neobvyklým jevem, a také notnou dávku originality, protože je jen málo pravděpodobné, že by se tento oděv vyskytoval ve vícero kusech.
 

Celkem častým jevem, který se rozšířil mezi módními bloggery, je tvrdit o jakémkoliv oblečení z druhé ruky, že je vintage. Přeci jen označení „vintage“ zní asi lépe, než říci, že je to "ze sekáče". Tvrdit však, že second hand rovná se vintage, je přinejmenším velmi nepřesné. Oblečení, které bylo vyrobeno v současnosti, rozhodně nelze považovat za vintage, i kdyby šlo o Vuittonku z druhé ruky.

Existuje vícero definic pojmu „vintage“. Jedna z mých oblíbených říká, že vintage jsou oděvy z let 1920‒1980. Někteří lidé považují za vintage rovněž edwardiánskou a viktoriánskou módu, ale osobně tyto styly řadím již mezi historické. Jiné definice zase označují modernější styly od roku 1970 jako retro, nikoliv vintage.

Někteří též používají výraz „vintage“ pro nově ušité modely z moderních látek dle původních střihů. Tyto oděvy by se ale správně měly nazývat kopie nebo replika. Aby byl oděv vintage, musí být ušit z původní látky a výrobcem z té doby. Pro vznik replik starých oděvů existuje více důvodů. Vintage oděvy mívají často menší velikost, než je dnes běžné. Velké velikosti byly vzácností, protože ženy nosívaly tvarovací spodní prádlo a obezita byla spíše neobvyklým jevem. Některé látky jsou navíc tak křehké, že je lepší původní oděv uchovat, nenosit jej, ale ušít podle něj repliku.

Vintage móda je též spojována s trendem žít ekologicky a udržitelně a tzv. slow fashion. Když nad tím zapřemýšlíme, je vintage móda zkrátka mnohem ekologičtější, než nákup nového trendy kousku vyrobeného z nekvalitní látky, který se za chvíli rozpadne. Se slow fashion souvisí rovněž koncept upcycling. Upcycling znamená, že secondhandový nebo i vintage kousek je kompletně přešit nebo jsou z něj použity jen kousky látky k výrobě zcela nového kusu oblečení.

2