E-mail:
Heslo:
Nová registrace.
 

Literární okénko: svět páry a lokomotiv

Kniha v jedné ruce, čaj s mlékem v druhé. V pozadí hraje hudba dobarvující atmosféru klidného odpoledne a za okny se vznáší vzducholoď. No nezní to jako ideální přestávka v chaotickém životě plném povinností a daňových přiznání, které čekají na vyplnění?
 
Ačkoli Vám nemohu slíbit vzducholoď za oknem, první bod naší představy – tedy kniha v ruce, tak s tím Vám mohu pomoci. „Steampunková literatura“ je v posledních několika letech vyhledávaným regálem v knihkupectvích. Už nemusíte číst díla literárního mistra Steampunku Verna nebo Wellse pořád dokola, teď si každý týden můžete dopřát novou dávku kulturní drogy jménem literatura. Zde Vám představuji čtyři knihy, které si myslím, že by se Vám mohly líbit.
Jako první bych ráda představila, snad už trochu známější titul – Zěmětřas od Cherie Priestové. Ocitnete se v Seattlu roku 1880. V Americe právě probíhá občanská válka, a aby toho nebylo málo, celý Seattle byl obehnán vysokou zdí po té, co byl zamořen plynem z podzemí, který zabíjí a následně oživuje – jinými slovy, takový zombie plyn. Šestnáct let po této nešťastné události se začíná psát hlavní příběh. Vdova po dělníkovi Blueovi žije se svým synem Ezekielem jen kousek od této zdi. Jejich otec, nebožtík Blue, byl přítomen katastrofě úniku plynu, a nikdo na něj nevzpomíná v dobrém. Ezekiel chce za jakoukoli cenu očistit jméno svého otce a vydá se na cestu asi tak bezpečnou jako je tanec uprostřed klubka zmijí. Jeho matka se vydá za ním a příběhový vlak se žene kupředu.
Hlavním motivem je vztah matky a syna, který se řadí mezi teenagery. Příběh je vyprávěn jak z pohledu Briar, tak i z toho Zekeho a tím dostává určitou hloubku, protože vidíme do hlav obou hlavních hrdinů a je vcelku zajímavé číst, jak jsou některé situace viděny z pohledu vdovy a matky a jejího pubertálního syna.
Série pokračuje knihami „Clementine“, „Bitevník“ a „Ganymédes“.
Další titul Etiketa a špionáž ze série knih „Trochu jiný penzionát“ od autorky Gail Carrigerové. Kromě toho, že sama autorka je velmi nadšeným módním fanouškem, hlavně co se týče módy Viktoriánských časů, její jméno se také ve steampunk literárních kruzích pohybuje delší dobu. Série se odehrává v akademii, kde jsou mladé slečny podrobeny všem možným úkonům a lekcím, které z nich mají vychovat správné mladé viktoriánské dámy. A taky špionky. Ne, myslím to vážně, Sofronie Temminnicková, hlavní hrdinka celé série, bude jistojistě dámou s vybranými mravy a k tomu i perfektní špionkou.
Hlavní hrdinka je dospívající mladá slečna objevující svět plný vzducholodí, čtyř různých dezertních vidliček a dýk schovaných v korzetu. Ale nečekejte nějakou červenou knihovnu, autorka se zaměřuje na příběh a ne na milostné románky Sofronie, což je velmi sympatické, aspoň se nebudete muset zaobírat nudnými řečmi nějakého nápadníka, když si užíváte skvělý popis toho, jak které hejblátko nebo mašina fungují. Oh, zmínila jsem, že se setkáte s upíry a jinými nadpřirozenými bytostmi? Další knihou v této sérii je „Úklony a úklady“.
Jako třetí literární kousek se představí soubor povídek pojmenovaný Mrtvý v parovodu. Jedná se o známé dílo v kruzích steampunkových nadšenců a není divu. Můžete se setkat se samotným Sherlockem Holmesem, chudou služebnou, trpaslíky, trolly, soukromým pražským detektivem, anglickým zlodějem a mnohými jinými. A co se týče dějišť tohoto parního mixu? Londýn, Praha, Vídeň, indický prales a nevím, jestli byste mi další věřili.
Mezi autory najdeme jména jako Leonard Medek, Julie Nováková, Martin D. Antonín. Co se mi na tomto souboru líbí, je diverzita hlavních postav, míst, kde se ocitneme, a brilantních zápletek. Budete se smát, bát, a pokud se vám jedna povídka nezamlouvá? Nevadí, je zde další!
Kniha Memento Mori autorky Katy O´Dowd je korunována heslem „Pomsta je nejlepší za studena“. A v rezidenci rodiny Lamb je pomsta servírovaná na luxusním porcelánu.
Lamb Empire je velmi důležitou součástí britské ekonomiky – koneckonců je to importér čaje mimo jiné. Příběhem provází O´Murtagh – žena, jejíž schopnosti zabíjení nepohodlných existencí jsou na stupnici od 0 do 10 asi stejně vysoko jako její inteligence – tedy taková solidní patnáctka. Jejím úkolem je zničit celé Lamb podnikání i ty, kteří s Lamb rodinou nějakým způsobem obchodují. Zde přichází na scénu rodina Fox s jejich antagonistickou arogancí a nažehlenými krajkami. Móda, zrada, chytrá žena, steampunk Londýn roku 1835. A taky zavražděná hlava rodiny Lamb. Ale to je nepodstatné, hlavní je, že si tento kousek prózy přečtete.

Steampunk literatura je jako jakýkoli jiný žánr plný dobrých knih, překvapivých zápletek čekajících na to, až je rozluštíte, a nesmíme zapomenout na dokonalé prostředí vynálezů a mašinek a hejblátek, které opravdu postrádáme jak v moderním světě, tak v historii vůbec. Teď už je to na Vás, abyste se vydali do nejbližší knihovny nebo prodejny knih a na několik hodin zapomněli na okolní dění hluboce ponořeni do kompletování úkolu najít tu nejlepší steampunk knihu právě pro Vás! ~ Autor článku: Reina
3